• AntyTTIP

    Z 16 europejskich miast w których wczoraj odbyły się, współorganizowane przez pirackie partie, demonstracje przeciwko umowie TTIP najdramatyczniej było chyba w Brukseli — gdzie według różnych internetowych doniesień aresztowano kilkuset demonstrantów. W Warszawie było spokojniej — ale pojawiło się ponad sześćdziesięciu demonstrantów reprezentujących tak różne opcje polityczne jak antykapitalistyczna Pracownicza Demokracja i nasi koalicjanci, Partia Libertariańska. Pokazuje to, że problem z TTIP jest głębszy niż podział na lewicę i prawicę.

    Nasz wiceprezes i organizator protestu Zbigniew Łukasiak powiedział:

    Problem z TTIP to trzy sprawy. Tajność negocjacji, która wykracza poza to, czego wymagałaby taktyka negocjacyjna, którą na początku nasi reprezentanci się zasłaniali, bo obejmuje również dokumenty które już obie strony negocjacji znają i które tajnymi pozostają tylko dla naszych społeczeństw. Drugą sprawą jest rozdział na temat praw autorskich — o którym przez tajność negocjacji wiemy na razie tylko tyle, że będzie, ale z różnych przecieków dowiadujemy się, że ma on zawierać artykuły dotyczące skuteczniejszego egzekwowania praw autorskich, a także takie nowości jak ‘prawa nadawców’ czy ‘ochrona danych z testów leków’. To jest dla nas problematyczne nie tylko, że względu na wprowadzanie nowych szkodliwych regulacji, ale także przez to, że taki traktat międzynarodowy zabetonuje już istniejące regulacje i uniemożliwi ich reformę. Trzecią sprawą jest rozdział o ochronie inwestorów. Polska, już niestety 25 lat temu, podpisała dwustronną umowę z USA zawierającą podobne zapisy do tych które mają być w TTIP — ale następny międzynarodowy traktat dodatkowo zabetonuje i uniemożliwi nam wyjście z tych niekorzystnych układów.

    Poza przemowami odbył się też zorganizowany przez partię Zielonych happening w którym ośmiornica TTIP zjadała polską Konstytucję, Deklarację Praw Człowieka i inne dokumenty potulnie dostarczane przez prezydenta Obamę, kanclerz Merkel i premiera Tuska. W ten bardzo zabawny sposób uświadomiali oni jak TTIP wpłynie na nasze prawa i na suwerenność naszego państwa.